CCTV

Telewizja przemysłowa

Telewizja przemysłowaTelewizja przemysłowa (CCTV, ang. closed-circuit television) - jest to system przekazywania obrazu, służący do nadzoru oraz zwiększenia bezpieczeństwa pomieszczeń lub przestrzeni, w obrębie których zostały zainstalowane kamery. Szerokie zastosowania kamer przemysłowych dotyczą głównie kilku ważnych zarówno w pracy jak i życiu prywatnym aspektów, o których z pewnością warto wiedzieć.

Bezpieczeństwo

System telewizji przemysłowej to stała obserwacja wyznaczonego obszaru zewnętrznego i wewnętrznego. Dzięki możliwościom jakie oferują poszczególne komponenty sprzętu do monitoringu CCTV, można niejednokrotnie ustrzec się od kradzieży, napadu, a także wielu zagrożeń w obrębie budynku (pożar, wypadek przy pracy).

Prewencja

Telewizja przemysłowa nie znajduje zastosowania tylko, gdy coś się dzieje. Zamontowane kamery IP skutecznie odstraszają potencjalnych sprawców zagrożenia, już samym faktem swojego istnienia. Wielu problemów można uniknąć zawczasu, właśnie przez montaż dobrze widocznego systemu kamer do monitoringu, co często jest już wystarczającym narzędziem zapobiegania nieprzewidzianym i przykrym sytuacjom.

Kontrola

Możliwość nadzorowania pracy, otoczenia oraz zdarzeń mających miejsce w domu lub pracy to istotne zadanie systemu Telewizji Przemysłowej. Możliwość zaoszczędzenia w ten sposób istotnego czasu, pieniędzy oraz nerwów przez zastosowanie monitoringu CCTV daje nam szczególnie ważny atrybut, tak rzadko spotykany w codziennym życiu - spokój.

Markowe produkty

Oferujemy produkty do monitoringu CCTV najlepszych firm z branży - Samsung, GeoVision, Avigilon, Acti, BCS i wielu innych. Mając świadomość konkurencji oraz wymagań współczesnego rynku, staramy się każdego dnia, aby nasza oferta była możliwie szeroka oraz kompletna, tak by odpowiadała wymaganiom naszych klientów.

Wyceny, instalacje, serwis

Nasi pracownicy są zawsze gotowi do odpowiedzi na państwa pytania.


 

Słowniczek skrótów telewizji przemysłowej

W telewizji przemysłowej, jak w każdej nowoczesnej branży, jesteśmy wręcz zasypywani skrótami różnych systemów, standardów, fachowych określeń. Mamy nadzieje, że przygotowana przez Nas lista fachowych terminów pomoże Państwu w podejmowaniu najlepszych decyzji przy zakupie sprzętu.

AES Automatic Electronic Shutter (Automatyczna Elektroniczna Migawka)
Funkcja automatycznej regulacji czasu zbierania informacji z matrycy CCD, dostosowuje czas ekspozycji do panujących warunków oświetleniowych.

AGC Automatic Gain Control (Automatyczne Kontrola Wzmocnienia)
Utrzymuje sygnał na wyjściu na stałym poziomie, wzmacnia sygnał gdy pogarszają się warunki oświetlenia.

AI Auto Iris
Oznaczenie obiektywów z automatyczną przysłoną, dostosowuje ilość światła odbieranego przez kamerę.

ATW Automatic Tracking White Balance (Automatyczne Śledzenie Balansu Bieli)
Tryb balansu bieli, który redukuje migotanie obrazu przy świetle jarzeniowym, lampach sodowych, w tunelach.

AWB Automatic White Balance (Automatyczny Balans Bieli)
Automatyczne dopasowanie kolorów w obrazie kamery do światła o różnej temperaturze barwowej (słonecznego, żarowego, jarzeniówkowego itdp.).

BLC Back Light Compensation
Kompensacja oświetlenia tła, zmienia sposób pomiaru światła i doboru ekspozycji w celu poprawnego odwzorowania obiektów znajdujących się w cieniu a nie na silnie rozświetlonym tle.

BNC Bayonet Neill-Concelman
Złącze stosowane do łączenia sieci zbudowanych z kabli koncentrycznych w systemach telewizji przemysłowej, uniwersalne złącze w rejestratorach i kamerach analogowych.

Złącze BNC
złącze BNC

CS
Rodzaj gwintu montażowego używanego do osadzania obiektywów w kamerach CCTV, najpopularniejszy przy tzw. kamerach standardowych.

DC Direct Current (Sterowanie Stałoprądowe)
Określa sposób sterowania przysłoną obiektywu, mniej popularne i wychodzące z użytku to sterowanie Video.

DIS Digital Image Stabilizer
Cyfrowy stabilizator obrazu.

DNR Digital Noise Reduction (Cyfrowa Redukcja Szumów)
Algorytm usuwania szumów z obrazu przy dużych wartościach wzmocnienia sygnału, może powodować powstawanie smug za poruszającymi się obiektami.

FLC Flickerless (Usuwanie Migotania)
Blokuje czas ekspozycji na 1/120s, usuwa migotanie obrazu w pomieszczeniach o oświetleniem jarzeniowym, w których kamery pracujące z czasem kamery z czasem 1/50s sprzęgają się z migotaniem świetlówek zasilanych napięciem zmiennym o częstotliwości 50Hz.

FLIP - obracanie obrazu.

FREEZE - zamrożenie obrazu.

HLC - Kompensacja mocnego światła.

IP Ingress Protection (Stopień Ochrony)
Stopień ochrony aparatu lub urządzenia elektrycznego przed penetracją czynników zewnętrznych. Oznaczenie stopień IP składa się z liter IP i dwóch do czterech znaków, z których pierwszy oznacza odporność na penetrację ciał stałych, a drugi na penetrację wody.np. IP66 (6 całkowita ochrona przed wnikaniem pyłu, 6 ochrona przed silnymi strumieniami wody lub zalewaniem falą z dowolnego kierunku). Przeczytaj więcej na ten temat - Wikipedia.

IP Internet Protocol
Protokół komunikacyjny warstwy sieciowej modelu OSI (warstwy internet w modelu TCP/IP). Używany powszechnie w Internecie i sieciach. Monitoring IP oznacza wizyjny monitoring sieciowy, w którym sygnał z kamer nie jest przesyłany kablami koncentrycznymi, a skrętką komputerową. Umożliwia pokonanie bariery analogowej telewizji przemysłowej jaką jest rozdzielczość telewizyjna PAL lub NTSC (w Ameryce Płn.). Istnieją kamery CCTV o rozdzielczości nawet kilkunastu megapikseli (np. Avigilon), które otwierają zupełnie nowy rozdział w obserwacji wizyjnej.

IR Ifrared (Podczerwień)
Promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Podczerwień jest szeroko stosowana w kamerach ze zintegrowanymi oświetlaczami, pozwala to na obserwację obrazu w nocy bez dodatkowego oświetlenia. Istnieją również samodzielne oświetlacze IR.

Samsung - dzień noc

OSD On Screen Display
Menu wyświetlane na ekranie sprzętu, znacznie zwiększa wygodę użytkowania, np. zmianę parametrów kamery.

PoE Power over Ethernet
Technologia przesyłu energii za pomocą skrętki do przenośnych urządzeń peryferyjnych będących elementami sieci Ethernet: urządzeń komunikacji VoIP, adapterów sieci bezprzewodowej i punktów dostępu, kamer internetowych.

PTZ
Są to kamery obrotowe z możliwością ich sterowania poprzez Internet, rejestrator lub pulpity sterownicze. Kamery takie mają możliwość ustawiania stałych punktów obserwacyjnych (preset), tras patrolowych, przybliżeń itp.

QCIF/CIF/2CIF/4CIF(D1)
Rozdzielczości nagrywania stosowane w telewizji analogowej uszeregowane od największej do najmniejszej. Ważną cechą rejestratorów telewizji przemysłowej jest szybkość zapisu dla różnych rozdzielczości. 4 CIF, zwana czasem D1 lub "ramką" jest najwyższą rozdzielczością w telewizji przemysłowej. Wyższe rozdzielczości możliwe są do uzyskania dzięki monitoringowi IP. Dobrze ilustruje to schemat:

Rozdzielczość nagrywania stosowana w telewizji analogowej

RCA
Zwane potocznie "Cinch", jest rodzajem złącza często używanego w przemyśle audio/wideo.

Złącze RCA
złącze RCA

SENSUP
Funkcja wydłużonej migawki, wydłuża czas zbierania informacji z matrycy CCD ze standardowych 1/50s nawet do 2s.

S/N Signal To Noise Ratio (Stosunek Sygnału Do Szumu)
Określa odstęp pomiędzy sygnałem wytwarzanym przez kamerę przy wyłączonym AGC, a naturalnym szumem matrycy.

SSNR - Redukcja szumów generacji przy bardzo słabym świetle.

TVL (Linie Telewizyjne)
W liniach telewizyjnych podawana jest rozdzielczość kamer analogowych. W Ameryce Północnej i w Japonii jako standard analogowej telewizji przyjęto NTSC, w Europie zaś obowiązuje standard PAL. Oba wywodzą się z przemysłu telewizyjnego. NTSC cechuje rozdzielczość 480 linii z odświeżaniem 60 pół obrazów na sekundę (lub 30 pełnych klatek na sekundę), PAL to rozdzielczość 576 linii z odświeżaniem 50 pół obrazów na sekundę (lub 25 pełnych klatek na sekundę). Całkowita ilość informacji na sekundę w obu standardach jest taka sama.

VGA (złącze) Video Graphics Array
Złącze najczęściej stosowane w monitorach komputerowych, jeżeli rejestrator DVR posiada złącze VGA nie musimy stosować żadnych dodatkowych konwerterów do ich połączenia.

WDR Wide Dynamic Range (Szeroki Zakres Dynamiki)
Typ matrycy rejestrujący szeroki zakres tonalny natężeń światła, pozwala na poprawnego wyświetlanie wysoko kontrastowych scen.

System WDR