Rejestratory mobilne

Mobilne Rejestratory cyfrowe w systemach monitoringu

Mobilne systemy monitoringu znajdują zastosowanie przede wszystkim w pojazdach, w znaczny sposób podnosząc współczynnik bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa zarówno kierującego pojazdem, jego pasażerów, jak i całego pojazdu. Poszczególni producenci wprowadzają na rynek coraz śmielsze innowacje. Zaowocowało to w końcu uniwersalnym rozwiązaniem, w którym ten sam zapis może być niezależnie obserwowany na monitorze wewnątrz pojazdu, jak również w dowolnej chwili wyświetlony w stacjonarnym punkcie kontroli. Jak z tego wynika, taki system spełnia swą rolę zarówno przy wewnętrznym, jak i zewnętrznym nadzorze pojazdu.

Opracowany w ten sposób mobilny system monitoringu będzie doskonale się sprawdzał, niezależnie od wielkości posiadanej floty samochodowej. Należy też dodać, że zasługuje on na miano sprzętu specjalistycznego, dzięki czemu jego niezawodność mogą z powodzeniem wykorzystywać służby ratownicze, jednostki policji, itp.

Szczególną rolę w całym systemie mobilnego monitoringu pełnią rejestratory Timespace. Są one odpowiedzialne jednocześnie za przechwytywanie informacji, utrwalanie jej oraz przesyłanie pomiędzy poszczególnymi urządzeniami systemu, w tym do serwera centralnego. Dlatego też położony został szczególny nacisk na wszelkie możliwe zabezpieczenia rejestratorów, gdyż od ich sprawnego działania zależy bezpieczeństwo rejestrowanego materiału. Mowa tu przede wszystkim o wprowadzeniu całego zespołu amortyzacji, mającego za zadanie ochronę delikatnych elementów dysku twardego (HD) rejestratora przed wstrząsami.

Do szczególnie pożądanych cech podzespołów systemów monitorujących należy ich kompatybilność z całą różnorodnością modeli oferowanych przez poszczególnych producentów. Dzięki spełnieniu tego warunku, rejestratory Timespace wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniom odbiorców i mogą współpracować z całą gamą innych urządzeń wchodzących w skład mobilnego systemu monitoringu. Ponadto mogą funkcjonować jako samodzielne elementy bądź też, przy wykorzystaniu pomocniczych akcesoriów montażowych, stanowić integralną część instalacji.

Do aktualnie dostępnych modeli linii Timespace należą: X200, X300 oraz V400.

Mobilny rejestrator cyfrowy Timespace X200

Może obsługiwać jednocześnie 16 kamer i dwa mikrofony. Wyposażony został w zewnętrzne gniazda wejściowe dla współpracujących urządzeń, dzięki czemu może pobierać informacje typu: aktualna prędkość, przyspieszenie czy położenie w nawigacji GPS. Dokonuje zapisu danych na wymiennym twardym dysku, który jest chroniony przed wstrząsami specjalnym systemem amortyzacyjnym. Ponadto do mobilnego monitoringu rekomendują go takie cechy, jak szeroka gama zadań, niewielkie zużycie energii i małe gabaryty.

Rejestrator Timespace X200 zdaje również świetnie egzamin w miejscach oraz sytuacjach, gdzie użycie systemu monitoringu musi odbywać się w sposób dyskretny.

Zalecanym monitorem/odtwarzaczem, do podglądu oraz odtwarzania rejestrowanego materiału, jest X201. Odtwarzanie możliwe jest również poprzez system zdalnego sterowania z wykorzystaniem sieci wewnętrznej (Ethernet, RS232).

Mobilny rejestrator cyfrowy Timespace X300

Do jego zalet należy nieskomplikowany interfejs, umożliwiający błyskawiczne ustawienie parametrów zapisu obrazu o najwyższej jakości. Nagranie zostaje opatrzone szyfrowanym „znakiem wodnym” oraz kodem dostępu. Uzyskany w ten sposób zapis może stanowić doskonałą formę materiału dowodowego we wszelkiego typu dochodzeniach.

Timespace X300 w szczególny sposób dba o kompletność nagrań. Rejestrowany obraz i dźwięk zapisywane są na bieżąco z tworzoną jednocześnie kopią na karcie SD. Wszelkie informacje przechwytywane są bez straty czasowej. Ma to istotne znaczenie np. podczas wypadków drogowych. Dysk twardy rejestratora może wówczas ulec fizycznemu uszkodzeniu, jednakże zachowane zostaną zarówno nagrania, jak i wszelkie informacje z urządzeń peryferyjnych. Przynajmniej do momentu kolizji. Jest to niezwykle istotne między innymi dla ustalenia słuszności roszczeń kompensacyjnych.

Łatwy i szybki dostęp do wszelkich nagrań video zapewnia aplikacja Timespace PCLink. Umożliwia ona ustawienie parametrów czasowych oraz punktów początku i końca w sposób intuicyjny i niewymagający skrupulatnego zapoznawania się z instrukcją. Do transmisji danych można wykorzystywać połączenie kablowe (złącze USB), łącza bezprzewodowe lub technologię 3G.

Mobilny rejestrator cyfrowy Timespace V400

Model ten wyposażony został w najnowocześniejsze osiągnięcia telewizji przemysłowych, stosowanych w pojazdach. Stanowi połączenie cech niezawodnego rejestratora CCTV z produktem konkurencyjnym cenowo na rynku tego typu urządzeń, używanych w komunikacji samochodowej.

Nowoczesna technologia kompresji plików video H.264 zapewnia najwyższą jakość nagrania przy jednoczesnym zminimalizowaniu zajmowanej przestrzeni dyskowej. Jako podstawowego nośnika danych użyto dysków twardych o pojemności do 1 TB. Jednoczesne użycie systemu redukującego wstrząsy oraz równoległego zapisu na kartę SD, zapewnia najwyższą ochronę zarejestrowanego materiału. W komunikacji z kamerami zastosowano wypróbowane w najbardziej ekstremalnych warunkach złącza sygnałowe.

Rejestrator V400 zaopatrzony został w technologię Wi-Fi Wake on LAN, pozwalającą na maksymalnie szybką transmisję danych w celu ich archiwizowania, jak również na błyskawiczną instalację aktualizacji programu. Aplikacja PCLink współpracuje ze wszystkimi rejestratorami z rodziny Timespace i gwarantuje stały przechwyt informacji z urządzeń peryferyjnych, dotyczących pozycji GPS, prędkości i przyspieszenia.

Krystaliczna jakość obrazu jest gwarancją możliwości wykorzystania nagrań w charakterze dowodów dochodzeniowych. Ponadto każde nagranie zaopatrzone jest w unikalny „znak wodny” z SHA-256; wprowadzone parametry techniczne samochodu (np. odczyty wskaźników, stan hamulców etc.); oznaczenia daty i dokładnego czasu; zarejestrowane informacje o położeniu GPS oraz prędkości; i uwierzytelniający podpis cyfrowy.